Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür Allah dostları onu seviyor
 

Allah dostları onu seviyor
Tahammülü olmayana tahammülü olmayan yiğit adam… Uğur Işılak.
Ekleme Tarihi : 20101202090158 -
Uğur Işılak, son yıllarda özellikle adından kültür-edebiyat alanında da sıkça söz ettiren ender sanatçılardan birisi. En son geçen yıl çıkardığı “Artık Geç Oldu” albümüyle müzik marketlerde, ardından Serdar Tuncer’le beraber sundukları “Yeni Şeyler Söylemek Lazım” isimli TRT HABER’de yayınlanan kültür-sanat programıyla evlerimize konuk oldu. Manidar sözleriyle, edebi duruşuyla bir şarkıcıdan daha fazlası Uğur Işılak. Günümüzün hak hukuk konusunda hassasiyetleri olan, iddiasızlık noktasında ki samimi tavırlar sergileyen, eserlerinde ki edebi dolgunluk, ülke meseleleri hakkında siyaseti alet etmeden konuştukları, onu çağdaş bir ozan olma yolundan daha çok, gençlerin rol-model aldıkları lider konumuna getirmiş.
 
Bugüne kadar özel bir kanalda ve şimdilerde yeniden başlayacak olan kültür-sanat programıyla karşımıza çıktı. Magazinin içinde yer almaması, kutsal değerlere olan inancı ve saygısı, onu kendimizden biri yapmaya yeter, artar bile. Geçenlerde bir televizyon programında, kendisine siyaset yapıyor diyenlere şu sözlerle cevap verdi. “Hayvan hakkını savunduğun zaman siyaset olmuyor, insanın hakkını savunduğunuz zaman siyaset yapıyorsunuz, itham ediliyorsunuz”

Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Okuyor.

Halk edebiyatı üzerine bir kitap hazırlığı içinde olan Uğur Işılak, 2008 yılında Edebiyat öğrencisi oldu. Geçmişte var olan engin bilgisini, fakülteli olarak akademik manada süsledi. Hatta ileride yurt dışında Türk okullarında öğretmen olma hayalleri var. Cemil Meriç, Necip Fazıl Kısakürek, Hz. Mevlana gibi isimleri sıkça okuması, konuşmalarına bile bir hayli yansıyor. Konuşmalarında ki çıkış noktaları ya üstadın ya da Hz. Mevlana’nın dizeleri. Sözlerine müzik yapmanın aksine, o şiirlerine müzik yapmayı tercih ediyor. Bugüne kadar çıkardığı bir çok albümde bunu görebiliriz. Şiir ve müzik hep Uğur Işılak’a aittir.

Tek Türkülü Meclisin Sanatçısı

Hatırlayacaksınız Uğur Işılak, “Haydi Anadolu” adlı eserini Akp’ye seçim şarkısı olarak vermişti. Ancak enteresan bir şeyler oldu ve sonrasında Chp’ye de bu şarkıyı hediye etti. Böylelikle o dönemde iki parti arasında çıkan sorunu halletmiş oldu. Yani tek seçim şarkısıyla iki parti seçimlere girdi. Ayrıca Uğur Işılak’ın dinleyicileri arasında, devletin üst kademeleri de var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ali Babacan, Hüseyin Çelik, Bülent Arınç. Hatta öyle ki, o dönem Chp Genel Başkanı Deniz Baykal, Işılak’ın klip çekimini ziyarete gelmişti.

Manevi ve Milli Kimlik Hadisesi

Ben duygusunun çok uzağında duran Işılak, asıl olan iki kimliğinin olduğunu söylüyor. Manevi ve milli kimlik. Bugüne kadar insanların önüne bu iki kimliğin dışında çıkmadı Işılak. Belki de o söyleyene kadar Şereflikoçhisar’ın Ankara’nın bir ilçesi olduğunu bilmiyorduk. “Koçhisar Elleri” adlı eseriyle, bu hafızalara iyice kazındı. Milli kimliğine düşkün ama ülkücü olmadığını, siyaseti sevmediği sözlerinin arasında. Vefakar yapısını, belki o dönem kimseler farketmese de, atv’de program yaparken Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat ettiği hafta, programa çıkmamıştı. Geçmişte büyük bir trafik kazası geçirmesi, sahnede bir hayranının üstüne atlaması sonucu kaburgasının kırılması ve buna rağmen konserine devam etmesi, hem işine olan değeri hem de insana verdiği kıymeti gayet net gösterir. Binlerce hayranın değil, binlerce seveninin olduğunu “starların hayranı gariplerin seveni olur” diyerek söze noktayı koyuyor.

Gözlerden Uzak Bir Şöhret

Uzun yıllar önce bir tv programında şu sözleri hafızama kazınmıştı.” Sizlerin şöhret diye telakki ettiğiniz şeyleri, biz evveliyatında ayaklarımızın altına alıp bu günlere geldik”. Belki bu söz, sadece söz olarak bir şey ifade etmeyebilir ama, yıllardan bu yana geldiği noktada bu lafının sadece lafta kalmadığını anlıyoruz. Şöhreti, tanınmayı bir nimet olarak gören, bu nimeti yaptığı işle, örnek olacak kişiliğiyle değerlendiriyor. Onu asla gayri ciddi konularda konuşurken, gençleri kötü etkileyecek şekilde konuştuğunu görmezsiniz. İtikat sahibi bir yapıda olması, sadat-i kirama saygısının varlığını ispat ediyor.

Allah Dostlarını Sevmesi Onu Sevme Sebebi

Yukarıda manevi kimlikten bahsetmiştik. Çevremden duyduğum kadarıyla, Uğur Işılak’ı sevme sebeplerinden biri de Işılak’ın Allah dostlarına olan derin bağlılığı ve sevgisi. Yani çoğu kişinin aksine günümüz Mevlana’larının varlığından bihaber olarak yaşamıyor. Hayatta üç hedefi var: İlki yaşadığı günün hakkını vermek, ikincisi yaptığı işin hakkını vermek, üçüncüsü cennete gitmek. Bu sözlere söz söylemek mümkün değil. Mesnevi-i Şerifin genelinde bize tezahür eden ahlaki değerler, Necip Fazıl Kısakürek’in hayata dair söylemleri ve daha bir çoğu Işılak’ın kişiliğinde mevcut. Onun eserlerini bilmeyenler bile, şahsiyeti hakkında bir kaç kelam edecek bilgiye sahiptir. Anadolu kaynaklı, Türkçe sözlü, evrensel müzik yapıyor. Ama kullandığı Türkçe sizin aklınıza gelen o basit Türkçe değil. Onu dinlerken, dili çok iyi kullanan bir yazarı okumuş kadar olursunuz, eserlerinin manasını anlamaya çalıştığınızda da Anadolu menşeili bir yapıyı hissedersiniz.Orhan Özekinci
 

Etiketler Allah - dostları - onu - seviyor -
FaceBook ta paylaş
20101202090158 -
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz