Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap Kutsal Yolculuğa adanmış yazılar
 

Kutsal Yolculuğa adanmış yazılar
Ali Ramazan Dinç hocaefendi’nin kaleminden harika hatıralar…
Ekleme Tarihi : 20110828182714 -

Altınoluk, bab-ı Kabe arası,

Varsa basiretin görürsün arşı,

Hacerü’l-Esved’in bulunmaz eşi,

Kaydetsin ismimi selam götürün. 

Yüreğinizde bir aşkla Hacca veya Umreye gitmek istiyorsanız Ali Ramazan Dinç Hoca’nın kaleme aldığı “Gönül Gözüyle Hac ve Umre” kitabını okumadan gitmeyin. Bu kitap size yapacağınız her hareketin sizi hangi mana iklimine taşıyacağını anlatıyor. 

Arınmak için gidilen o mübarek beldelere büyüklerimiz; heybenin bir gözünü sabır diğer gözünü parayla doldurun öyle gidin, derlerdi. Öyle bir Hac yapınız ki memleketinize döndüğünüzde, sizi görenler “keşke ben de Hacca gidip bu zat gibi edepli ve terbiyeli bir insan olsam!”desin. Bu edebi nasıl takınacağımızı da Ali Ramazan Dinç bu kitapta anılarıyla çok latif bir üslupla anlatmış. 

Hacı Hasan Efendi Hazretleri’ne sorarlarmış kaç defa o mübarek beldelere gittiniz, diye çok defa gitmelerine rağmen :”Saatim bozuluyor saatçiye gidiyorum, yaptırıyorum, tekrar kullanıyorum yine bozuluyor ve ben tekrar saatçiye gidiyorum.”diyerek ziyaretlerini mütevazı bir hal ile teşbih ederlermiş. 

Hacı Hasan Efendi Hazretleri 1973 senesinde Ashab-ı Suffe’de şunu anlatmışlardı: Evladım! Peygamber (as)’in kabri saadetlerinde, aynen Kâbe-i Muazzam’daki Zemzem mahalline inildiği gibi merdivenler var. O merdivenlerden sonra yeşil bir halı var, kendileri o halı üzerinde oturuyor ve Ümmet-i Muhammed’e teveccüh buyuruyorlar. 

Necip Fazıl’ın “Kereminizden bir kırıntı yeter bu kıtmire” dediği gibi, ben de Ashab-ı Suffe’de iftar ederken “Kereminizden bir kırıntı lütuf olmaz mı? Ya Rasulallah!” şeklinde gönlümden geçiriyordum. Tabii o sofralar gönlümüzü doyuruyordu ama asıl gönlümüzü doyuracak sofraları arzu ediyoruz… 

Kalp Gözlerimizi Açalım! 

Umre ve Hac bir bilinç gerektiriyor. O kutsal toprakları, o mübarek yerleri ziyaret etmek önceden bir eğitimden geçmeyi zorunlu kılıyor. Bizim Türk Hacılarını maalesef bu konuda biraz kısır. Diğer ülkelerden gelenler daha bilinçli.Tüm ziyaretleri edeb çizgisinde yapmak gerekiyor.Mesela -İran’dan gelen kadınlardı herhalde-Ellerini ağızlarına götürüp acayip sesler çıkarıyorlardı.Bu tür hadiseler de huzur kaçırıyor,pek iyi olmuyor. 

Bir gün, Ashab-ı Suffe’de oturacaktım, bekliyorum bir kimse kalkarsa oturayım diye.Çünkü bu kutsal yerde kimseyi rencide etmek doğru olmaz.Bir Türk hacısının yanında az bir yer vardı; şuraya oturabilir miyim, derken derhal ayağa kalktı.Bari ben kalkayım da sen otur! Sanki adama sen kalk da ben oturayım demişim gibi, derhal sert bir tavırla kalktı. Dedim ki: “Bak burası Rasulullah(sav)’ın huzuru, müsaitse oturacağım yoksa ben gidiyorum.” Daha çok öfkelendi ve sinirli bir şekilde gülerek çekip gitti. Gördüm ki çok bilinçsiz ve anlayışsız…                                   

                                                  …

                            Kabe-i Muazzama’nın Nuru 

Kâbe deyip geçilmez ki, her tarafı bir nur. Şöyle bir hadise olmuştu. Kâbe-i muazzam’da; bir Arap, Mahmut Sami Efendi Hazretleri ve Hac Hasan Hazretleri bir akşam oturuyorlar. Arap olan şahsiyet bir Kabe’ye bir aya bir de Sami Efendi’ye bakıyor. Bu durumu birkaç kez tekerrür ettiriyor. Ve bunlara baktıktan sonra sürekli ağlıyor. Oradan biri, Hacı Hasan Efendimiz’e “Efendim bu Arap ne yapıyor?”diye sorunca Üstadımız: “Üçünün nurunu birbirinden ayıramıyor evladım.”diyor. 

Bu ve benzeri birçok edebi, muhabbeti, çok güzel örneklerle bu kitapta bulabilirsiniz. Siz de o kutlu topraklara gittiğinizde, Peygamberimizin(sav) “Hoş geldin ümmetim!” dediği zümreye dâhil olmak dileğindeyseniz bu kitapla yolunu öğrenmeye ne dersiniz.

 

 

Zeynep Yılmaz

HaberKültür.Net

 


Etiketler - Kutsal - Yolculuğa - adanmış - yazılar -
FaceBook ta paylaş
20110828182714 -
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz