Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Takvim yaprakları gizli hazine
 

Takvim yaprakları gizli hazine
Takvim yaprağı deyip geçmeyin; neler neler bulunmaz ki içinde…
Ekleme Tarihi : 20111019235100 -

Geçenlerde bir esnaf arkadaşımı ziyaret ettiğimde kısa, çok hoş, akıldan kolay kolay çıkmayacak, etkili bir hikâye anlattı bana. Arkadaşımdan dinlediğim bu hikâyeyi severek, iyi bir örnek olacağı düşüncesiyle dost meclislerinde hep anlatır oldum artık.

Hikâyeyi şimdiden merak etmiş olabilirsiniz. Ama bilesiniz ki önemli olan hikâye değil. Önemli olan, arkadaşımın hikâyeyi nereden duymuş olduğu ile ilgili.

Takvim yaprağı…

Evet, evet takvim yaprağından okumuş o etkili hikayeyi...

Arkadaşım söylemeden önce bir takvim yaprağını dikkatli bir şekilde hiç incelememiştim. Takvim yapraklarında pek çok bilginin bulunduğunu biliyordum ama, doğrusunu söylemek gerekirse ayrıntıları bilmiyordum.

Bilirsiniz, işe hep aynı yerden gidip gelirsiniz ama aklınızda o an başka şeyler olduğu için, her gün önünden geçtiğiniz kiraz ağacını veya esnaf dükkânlarının isimlerini hatırlamazsınız bile. Bu da aynen böyle bir şey işte…

Evimde bulunan takvim yaprağını şöyle elime alıp incelediğimde, günlük hayatta kullandığım/kullanabileceğim bazı yararlı bilginin takvim yaprağında da olduğunu fark ettim.

Mesela, evimde bulunan takvim yaprağında gün ve tarihin hicri ve rumi olarak da yazılmış olduğunu gördüm. Vakit namazlarının saatleri, günün anlam ve önemine binaen tarihten notlar ve güzel sözler de var takvim yaprağında. Günün yemeğini mi dersiniz, günün sözünü, günün erkek ve kız ismini mi dersiniz... Hatta kısa bir sağlık köşesi bile ayrılmış o küçücük yaprakta ve sağlıklı yaşamının sırları veriliyor.  Bu sırlara uyacak olsanız, günümüz modern insanının en büyük sorunu olan kilo problemini de çözmüş olursunuz. 

Mesela sabahleyin iş yerini açan bir esnafın takvim yaprağında okuduğu ve Ahi Evran’a ait olan, “elini, sofranı ve kapını açık tut, gözünü, dilini ve belini bağlı tut” sözünden etkilenmemesi ve hayatını buna göre tanzim etmemesi mümkün mü?

Galiba bu yaprağın en güzel kısmı da, kıssadan hisseler çıkartacağımız küçük ve anlamlı hikâyeleri olsa gerek.

Takvim yaprağında bulunan ve oldukça etkili olan bu küçük hikâyeler pek çok kişinin dikkatini çekecek, ufkunu açacak, bilgi açlığını doyuracak, yaşantısına çeki düzen verecek cinsten.

Her güne ayrı, özel, anlamlı, ders verici, kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz, etkili, küçük hikâyeler…

Başka toplumlarda takvim yaprakları çok önemli olmayabilir, ama bizlerde oldukça önemli. En basitinden tarihi bir geçmişi var bizim için. Çevremden biliyorum, tükenen günlere ait takvim yapraklarını sağa sola atmayan, çöpe yollamayan, buruşturmayan, kutsal bir eşya gibi düzenli olarak saklayan güzel insanlar var bu memlekette. Bu saygı, aslında bilgiye olan bir saygı değil midir? Boş kaldığı zaman biriktirdiği takvim yapraklarını çıkartıp tek tek okuyan, hatta buradan kendince notlar alan, öğrendiği kısa ve özlü hikâyeleri dost meclislerinde aktaran, günün anlamına binaen takvim yaprakları sayesinde sohbetlerde birkaç kelime edebilen insanlarımız var.

Pek çok insanın dağarcığındaki bilgiler takvimlerin eseridir ülkemizde. Günümüzde gazetelerin sayısı ve tirajları geçmişe göre oldukça arttı. Sadece gazeteler değil, hemen her konuda ayrı ayrı yayın yapan dergiler de var ülkemizde. Haricen interneti de unutmamak gerekir bu arada. Bilgiye ve habere ulaşma konusunda şimdilerde sıkıntı olmadığı gibi, bilgi kirliliğinden bile şikâyet etmeye başladık.

Önceleri yayın dünyası bu kadar yoğun ve zengin değilken, insanlarımız bilgiye olan açlığının çoğunu bu takvim yapraklarından karşılıyorlardı.

Okuma yazmayı yeni öğrenen yaşlıların, kendilerini geliştirmek için sürekli takvim yaprakları okuduğunu biliyorum.

Şimdilerde bolca basılan yapraklı takvimler vatandaş nazarında pek itibar görmese de, eskiden bu takvimler ücret karşılığı satılır ve hatta kapış kapış gittiğinden bazı insanlar bulamazlardı bile takvimleri.

Bulabilenler evinin, iş yerinin en gözde, en güzel yerlerine, herkesin görebileceği bir şekilde asarlar, her gün tek tek, tane tane, itina ile yaprakları kopartırlar, bir köşeye çekilerek kutsal bir metini inceler gibi o takvim yaprağını incelerler ve biriktirirlerdi. Okuduğu hikâye etkili ise hemen etrafındakilere de okumak ihtiyacı duyarlar ve okurlardı.

Elinde fazla yapraklı takvim bulunanlar, çevrelerini küstürmemek amacıyla kimselere duyurmadan en sevdiklerine hediye ederlerdi gizliden gizliye.

Başka milletleri bilmem ama takvim yaprakları bizim için tarih demektir, bilgi demektir,  her gün hafızaların yeniden tazelenmesi demektir, kutsal bir metin demektir. Bizim kültürümüzde bilgiye saygı gerektiğinden, bilir misiniz ki o takvim yaprakları okunduktan sonra bir köşede hala yıllarca saklanır…

Ne çok emeği geçmiştir takvim yapraklarının kültür birikimimizde…

 

Vedat Sağlam

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Takvim - yaprakları - gizli - hazine -
FaceBook ta paylaş
20111019235100 -
Haber Kültür
1 Yorum
Haberi Yazdır
03-12-2012 - 14:39:44
mübarek adam, hikayeyi de paylaşsaydın da merakta bırakmasaydın ya bunca insanı!
zekiye nebuhal
DİĞER HABERLER
Yazarlardan D. Mehmed Doğan’a Vefa
Mahmut Bıyıklı: Türk Siyasetinin Ağabeyi
TYB İstanbul’da Şerif Mardin Anılacak
D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün
Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması TYB İstanbul’da başlıyor
Mahmut Bıyıklı: Tek Başına Bir Kültür Ordusu: Dursun Gürlek
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’un Misafiri Oldu
Abdurrahman Şen TYB İstanbul’da Konuşacak
Mahmut Bıyıklı: Tiyatro Cephesinin Kahramanı: Hasan Nail Canat
Şairler Olcay Yazıcı İçin TYB İstanbul’da Buluştu
Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık TYB İstanbul'da Anıldı
TYB İstanbul’da Olcay Yazıcı İçin Şiir Akşamı
Halil İnalcık TYB İstanbul’da Anılacak
Üstad Ehl-i Sünnet Omurganın Tohumlarını Ekti
Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anıldı
Üstadı Anlama Seferberliği Toplantıları Başlıyor
Büyük Usta Hasan Nail Canat TYB İstanbul’da Anılıyor
TYB İstanbul’da Muzaffer Doğan ile Necip Fazıl Konuşmaları
​Mahmut Bıyıklı: ‘Ne Güzel Yaşamışsın Sevaplar Gibi’
Mahmut Bıyıklı: Şehirlerimizde Öze Dönüş, Mahremiyeti Geri Getirir
Bekir Sıddık Soysal: Bir Dostluğu Tebcil Sadedindedir
D. Mehmet Doğan: Sapanca’da şiiri konuşmak
TYB İstanbul Türk Dili Sempozyumu’na Evsahipliği Yaptı
TYB Akademi İsrail Sayısı Çıktı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz