Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj Ömer Muhtar’ın Oğlu İle Konuştuk!
 

Ömer Muhtar’ın Oğlu İle Konuştuk!
Ömer Muhtar 1931 yılında faşist İtalyan güçleri tarafından esir alınıp asılarak şehid edildiğinde oğlu henüz 10 yaşındaydı…
Ekleme Tarihi : 20120418091000 -

Ömer Muhtar 1931 yılında faşist İtalyan güçleri tarafından esir alınıp asılarak şehid edildiğinde oğlu henüz 10 yaşındaydı. Babası şehid olduğunda beş yıldır babasını görmeyen ve sürekli hareket halinde ailesiyle birlikte türlü sıkıntılar çeken bir çocuktu. Libya’nın İtalyanlara karşı verdiği bu unutulmaz mücadelenin her safhasına çocuk gözüyle şahid olan bu güzel insan geçtiğimiz hafta sonu ülkemizdeydi. Doksan küsur yaşına gelmesine ve çok ağır işitiyor olmasına rağmen ömrü hayatında bir kez olsun Türkiye’yi görme isteğini yerine getirmek üzere İHH tarafından ülkemize davet edildi.

Oğlunun Gözünden Ömer Muhtar

Ömer Muhtar’ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar 1921 yılında Bingazi’de doğdu ve bu şehirde yaşadı. Babası Ömer Muhtarı anlatırken heyecanını saklayamayan ve o günlere geri dönen bir haleti ruhiyeye sahip. Oğlunun anlatımına göre 1858 yılında doğan Ömer Muhtar El-Ezher’in bir kolu olan medresede eğitim gördü. Ömrünün büyük kısmını ülkesini işgal etmek isteyen işgalcilerle savaşarak geçirdi. Ömrünün hiçbir döneminde teslim olmayı veya işgali kabullenmeyi düşünmedi ve en zor zamanlarda dahi tüm sıkıntılara rağmen başta İtalyanlar olmak üzere işgalci güçlere ağır kayıplar verdirdi.

Önce Fransızlara Karşı Savaştı

Oğlunun anlattıkları arasında önemli bir nokta vardı ki oldukça ilgimi çekti. Oğlunun anlatımına göre Ömer Muhtar ilk önce Çad’ı işgal eden Fransızlara karşı Çad’lıların yanında savaştı. Daha sonra da ülkesine dönerek 1911 yılından 1931 yılına kadar İtalyan işgaline karşı mücadele yürüttü. Bu mücadelede 1921-1931 yılları arasında Libya’daki direniş güçlerinin komutanlığını yaptı. Enver Paşa ile de aynı cephede savaştığını ve dostluğu bulunduğunu belirtti. Aynı zamanda bir mutasavvıf(Senûsi) olan Ömer Muhtar direniş boyunca sadece Libyalı Müslümanların değil tüm coğrafyalardaki Müslümanların gönlünde taht kurdu. Çöl Aslanı lakabıyla anılan Ömer Muhtar’ın hayatını anlatan Mustafa Akkad’ın yönettiği film hafızalara kazındı. 1931 yılında bir çatışmada yaralanarak faşist İtalyan güçlerine esir düştü. İtalyan işgal güçlerinin komutanı olan Graziani’nin “ seni serbest bırakırsak ne yapacaksın?” şeklindeki soruya “ siz İtalyanları ülkemden atıncaya kadar savaşacağım” cevabını verecek kadar yürekli ve ölümden korkmayan adanmış bir yürektir Ömer Muhtar. 1931 yılında Graziani’nin kurduğu savaş mahkemesinin kararıyla asılarak şehid edildi Ömer Muhtar. Kendisinin şehadetinden sonra da direniş sürdü.

Ömer Muhtar Unutulmaz!

Muhammed Ömer Muhtar Bursa’yı gezerken Bursa’lıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Osmangazi ve Orhangazi türbelerini ziyareti esnasında haber alan bölgedeki esnafın sıraya girip Muhammed Ömer Muhtar’ın elini öpmesi ve hediyelerle sevgilerini belirtme çabaları görülmeye değerdi. Elbetteki oğul Muhammed tüm bu sevginin babasının unutulmaz direnişi ve yürekli duruşu ile ilgili olduğunun farkındaydı. Tüm gezi boyunca da dili döndüğünce babasını ve babasının mücadelesini anlattı. Akşam Birlik Vakfında da kalabalık bir topluluğa Libya’daki direnişin büyük kahramanını anlatarak dinleyenlerin sorularını cevapladı.”Müslümanlar birlik oldukça hiç kimse bizleri sindiremez ve yıldıramaz, birlik olun” mesajı ile konuşmasını tamamladı. Muhammed Ömer Muhtar’a refakat eden Mesud Lakvani de Libya’nın bugününe dair soruları cevaplayarak Libya’nın geleceğinde İslam’ın temel referans kaynağı alınacağını belirtti. Muhammed Ömer Muhtar’ın Bursa’ya geldiği haberini alan Ahmet Davutoğlu’nun da kendisini Ankara’ya davet ettiğini ve Başbakan tarafından da kabul edileceğini öğrendik. Kendisine sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

 

 

 

 

Yunus Emre Altuntaş

HaberKültür.Net

 

 

 


Etiketler - Ömer - Muhtar’ın - Oğlu - İle - Konuştuk! -
FaceBook ta paylaş
20120418091000 -
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz