Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi BİR EŞİĞE YÜZ SÜRMEK
 

BİR EŞİĞE YÜZ SÜRMEK
İlim ve İrfan dergisi 6. sayısında “Bir Eşiğe Yüz Sürmek” ibaresiyle tevbeyi kapağına taşıyor. Yaşanabilir bir dinin ve hayatın temel ilkelerini çağın ihtiyaçlarına göre değerlendiren İlim ve İrfan, tasavvufî hayat çerçevesinde her ay bir kavramı irfanın merkezine yerleştiriyor
Ekleme Tarihi : 29-01-2013 - 15:13

 

Nefsimizi hesaba çekerken

“Tevbe, Bir Eşiğe Yüz Sürmek” kapağıyla çıkan derginin orta sayfasında İrfan Kaynağı köşesinde Şeyh Muhammed Muta’ el-Haznevi’nin yazısının başlığı aynı zamanda Hz. Ali Efendimizin bir sözü: “Bela Günahla İner ve Sadece Tevbeyle Kaldırılır.” “Akıllı insan her gün nefsini muhasebe etmekten, onu hesaba çekmekten gafil olmayan kimsedir. Hatta her işinde her an bunu yapmalıdır. Eğer salih bir amel işlerse Allah’a hamd eder, Allah’tan bunu kabul etmesini ve bu ameli daha fazla yapmaya muvaffak kılmasını talep eder.” diyen Şeyh Muhammed Muta’ el-Haznevi, yağmurların durması, geçim zorluğu, Müslümanlara gelen belalar gibi halleri Allah’ın kullarına kızgınlığı olarak ifade ederek bunların kaldırılması için tevbenin önemine işaret ediyor. Tevbe dosyası kapsamında Selim Haşimoğlu, Hamza S. Toprak ve Rabia Brodbeck isimleri de dikkat çekiyor.

Rabia Brodbeck, “Aşkın Hazinelerine Tevbesiz Ulaşılmaz” başlıklı yazısında, irfan dünyamızdan kıymetli büyüklerin sözleri ve menkıbeleri ile tevbenin anlamına değiniyor. “Samimi bir mü’min asla tevbe halini terk etmez çünkü o daima Allah’ın huzurunda olduğunun bilinciyle yaşar. Her zaman ve her yerde Rahman’a sığınır bundan dolayı o, Allah’ın tekliği, yüceliği ve mükemmelliği önünde kendi yetersizliğinden ve hiçliğinden asla habersiz değildir. Gerçek âşıklar Allah’ı bir an bile unutsalar pişman olup o bir anlık gafletten arınma ihtiyacı hissederler, oysa insanların çoğu yalnızca günah işlediklerinde tevbe etme ihtiyacı hissederler.” diyen Rabia  Brodbeck en yüce bir makam olarak samimi mü’minin tevbesini bizlere örnek gösteriyor.

Öfkesini yutana cennetler var

Dergi sosyal hayatın çeşitli tezahürlerini de ele alarak bunları bir bütünlük içinde sunuyor. “Öfke Ateşinden Allah’a Sığınmak” başlıklı yazıda İsmail Acarkan, öfkenin ve öfkelinin hallerini dinî ve psikolojik delillerle değerlendirip bir çıkış yolu sunuyor. Öfkenin nedenlerinin başında kibir, bencillik, tahakküm isteği ve hırs gelir. Kişide bunlar varsa kendisini haklı ve doğru bulduğu durumlarda “önemsenmeme, küçük görülme, dikkate alınmama” hissi oluşur. Ardından öfke gelir. İşte bu öfke halinin izalesi için, Acarkan, “Öfkeye karşı gösterilen şefkat, ateşe karşı su ne ise odur. Öfkelendiğiniz zaman başkalarına karşı şefkat duymaya çalışın. Göreceksiniz, öfkeniz dinecek.” diyor.

Her ay dolu dolu yazılarla okurla buluşan İlim ve İrfan’ın Şubat sayısında, Selahattin Yıldırım, Zeki Bulduk, Kamil Yeşil, Ahmet Birler gibi isimler dergiye güç katıyor.

Dergi “ailemiz” bölümüyle hanımların gönlünü kazanmasını biliyor.

 

İlim ve İrfan irtibat tel: 0 212 694 98 98  


Etiketler BİR - EŞİĞE - YÜZ - SÜRMEK - -
FaceBook ta paylaş
29-01-2013 - 15:13
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
HAYAL BİLGİSİ HERKESE LAZIM
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz