Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür CİZRE’DE ŞİİR VE KİTAP RÜZGÂRI
 

CİZRE’DE ŞİİR VE KİTAP RÜZGÂRI
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Yazarlar Okullarda” projesi çocuklarımızın kitapla buluşması yönünde büyük bir adım oldu.
Ekleme Tarihi : 09-02-2013 - 06:21

 

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Yazarlar Okullarda” projesi çocuklarımızın kitapla buluşması yönünde büyük bir adım oldu. Yazarlar, ne zaman bir araya gelse: “Bu proje bütün Türkiye’ye yayılsa ne kadar güzel olur!” düşüncesini dile getirdiler. Bu dileğin gerçekleşmesi mümkün müydü?

Bu soru zihnimizi meşgul ederken Cizre’den bir davet aldık. Dr. Metin Eriş Bey’in teşviki ve Kaymakam Şenol Koca’nın desteğiyle ilçede “Okur Yazar” buluşmaları başlatılmış. Her ay bir yazarı davet ediyorlar. Ocak ayının misafiri olarak bizi davet ediyorlar.

Program organizatörü Osman Gökhan Çam Bey’le görüşmemde şöyle dedim: “Kardeşim, siz beni bir program için davet ediyorsunuz ama ben ne kadar çok programa katılırsam o kadar memnun olurum.” Bu sözüm üzerine iki gün içinde yedi program yapma mutluluğuna eriştik.

İLK PROGRAM ÖNEMLİ

Çok sıcak bir karşılama ve ağırlamadan sonra Perşembe günü liseli öğrencilerle beraber olduk. O kadar samimi bir ortam oluştu ki, hazırladığım metni bir kenara koyup sohbete devam ettik. Gençler soruyor, ben anlatıyorum; ben soruyorum onlar söylüyor. İçimden şunlar geçiyor: Çocuk bu, her yerde güzel ve burcu burcu kokuyor, aynı çiçek gibi. Bu program sayesinde binlerce öğrencime 120 öğrenci daha katılıyor.

Perşembe akşamı, öğretmen arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Çocuk her yerde nasıl güzelse öğretmen de onlardan aşağı değil. Öyle bir manevi hava oluşuyor ki birkaç defa gözlerim yaşarıyor. Allah gayretlerini daim eylesin.

ÇİÇEK BAHÇESİNE GİRDİM YA…

Ne zaman bir okula gitsem ne zaman öğrencilerle beraber olsam kendimi çiçek bahçesinde hissederim ve bir balığın denizdeki rahatlığı kadar rahat olurum. Burada da öyle oluyor: Zuran, Hamidiye, Fatih ilkokullarına gidiyorum. Öğrenciler cıvıl cıvıl, gözleri ışıl ışıl… Kendimden geçiyor ve başlıyorum şiir okumaya: Bilgi bahçesinin gülü,/Bir çiçektir öğrenciler…

(ÖZEL) HAMİDİYE İLKOKULU

Öyle güzel bir okul ki, ilk görüşte özel okul zannedersiniz. Her yer tertemiz, merdiven duvarları rengârenk şiirlerle süslenmiş. Ve bütün bunları öğretmenleriyle kenetlenen bir okul idaresi gerçekleştirmiş. Mesleğimi ve arkadaşlarımı bir daha seviyorum. Bir şiir de onlara okuyorum: Bilenler kapına koşar,/Sen büyüksün öğretmenim…

Bu okula geleceğimizi duyan bir velimizin hediye olarak gönderdiği kilimi de yüreğime seriyorum.

HATIRA DEFTERİNE DÜŞEN GÜL DAMLALARI

Gençlik Merkezi Müdürü Abdülhakim Selimoğlu ve Türkçe öğretmeni Osman Gökhan Çam bir an olsun yanımdan ayrılmıyorlar. Gözümün birazcık kızardığını gören Abdülhakim Bey, beni adeta zorlayarak göz doktoruna götürüyor.

Gençlik Merkezi Müdürümüz her gittiğimiz okulun yöneticisine: “Sanat ve spora ilgi duyan on öğrenci bir araya gelsin, siz de bir proje hazırlayın, bütün imkânımızla emrinizdeyiz.” diyor. Bu ilgi, çocuklarımız adına bizleri sevindiriyor.

Bu projenin görünmeyen mimarı ise Osman Gökhan Bey. Yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Beni daha fazla okula götürmek için çırpınıp duruyor.

Hamidiye İlkokulunda ana sınıfından bir kız geliyor: “Amca ben seni çok sevdim. Bir kitap verirseniz okumayı öğrenince ilk onu okumak istiyorum.” diyor. Dünyalar benim oluyor.

İsmail Ebul-İz İlköğretim 4. sınıftayız. Bir kız öğrenci, hoş geldin dedikten sonra duygularını dile getiriyor ve elimi öpüyor. Bütün öğretmenler hayret ediyor: Bu öğrenci kimsenin elini öpmezdi, diye. Ben de şahadet parmağımla öğrencimin alnından öpüyorum. Aynı sınıf bir şiirimin tamamını ezbere okuyor, duygulanıyorum.

Fen lisesinde yaptığımız sohbetin ve onların anlattıkları projelerin güzelliği unutulur gibi değildi.

Ulaşım konusunda bizlere yardımcı olan Ferhat Bey’in sohbetlerini de özleyeceğimi belirtmek isterim.

Cizre Öğretmenevi’nin hizmetleri ve yemeklerini unutursam ayıp etmiş olurum.

O bölgenin en meşhur aşk hikâyesinin kahramanı Mem u Zin’in mezarlarını ziyaret ederken manevi huzurlarında titrediğimi hissediyorum.

ÖĞRETMENLİK GÜZEL MESLEK

Öğretmenler olarak sevgi ve bilgi tohumlarını ekip gidiyoruz. Nerede ne zaman yeşereceğini tam olarak bilmesek de birgün mutlaka yeşereceğini biliyoruz.  Kaymakamlığa gidince Özel Kalem Müdürü Ümit Kızılay Bey elimi öpmeye çalışıyor. Biraz sonra Osmaniye’den öğrencim olduğunu öğreniyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Munis Bey ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Sekreteri Raşit Munis Beyler de bir öğrencimin yeğeni olduklarını söyleyip ayrıca ilgi gösteriyorlar. Yine dönüş için havaalanına geldiğimizde değerli öğrencim Ali Gavun’u beni bekliyor görmek farklı bir mutluluk vesilesi oluyor.

BÜROKRATLAR DEĞİŞİYOR

Son zamanlarda nereye gitsek çok kıymetli bürokratlarla karşılaşıyoruz. Halkın değerlerine saygılı, samimi, gayretli ve genç bürokratlar yarınlara daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Cuma günü beraber kahvaltı yaptığımız Sayın Kaymakamımız Şenol Koca da değerli yöneticilerimizden. Cumaya da beraber gidiyoruz. Tarihi yerleri beraber geziyoruz. Cizre’de şiir ve kitap rüzgârının esmesine sebep olduğu için de teşekkür ediyoruz.

 

Bestami Yazgan

HaberKültür.Net


Etiketler CİZRE’DE - ŞİİR - VE - KİTAP - RÜZGÂRI -
FaceBook ta paylaş
09-02-2013 - 06:21
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Kudüs'ün Ahı!
TYB İstanbul’da Salih Mirzabeyoğlu Anıldı
Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Genç Yazarlar Konuştu
Başaran TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Roman ve Şiir Konuşulacak
TYB İstanbul’da Şiir Üstüne Söyleşildi
Bir Şehidin Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşulacak
TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
Recep Seyhan TYB İstanbul’da Hikâyeyi Anlattı
Mahmut Bıyıklı: Savunanlar ve Savrulanlar!
3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
Osmanlı-Libya İlişkileri TYB İstanbul’da Konuşulacak
Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali 12 Nisan’da Başlıyor
TYB İstanbul’da Ahmet Muhtar BüyükçınarKonuşuldu
Edebiyatçılar Okurlarıyla “Yakın Gelecek”te Buluştu
TYB İstanbul’dan Ahmet Muhtar Büyükçınar Programı
“Yakın Gelecek” On Beş Günde Bir TYB İstanbul’da
“Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz