Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TYB İstanbul’da Gönenli Mehmed Efendi Konuşuldu
 

TYB İstanbul’da Gönenli Mehmed Efendi Konuşuldu
TYB İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen “İrfan Öncüleri” programında, Gönenli Mehmed Efendi konuşuldu.
Ekleme Tarihi : 25-03-2019 - 09:34

“İrfan Öncüleri”  programında, İstanbul’un nadide simalarından Gönenli Mehmed Efendi konuşuldu. TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetiminde gerçekleşen programda, Mustafa Özdamar, Recep Akakuş ve Emrullah Hatipoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

 

Çağımızın İnfak Kahramanı

İrfanımıza benzersiz katkılarıyla ve hayırlarıyla tanınan Gönenli Mehmed Efendi’nin örnek alınacak çok yönü olduğunu ifade eden Mahmut Bıyıklı, bugün Gönenli ve onun gibi daha nicelerini ortaya koyduğu biyografik eserlerle bugüne taşıyan konuşmacılara teşekkür etti. Gönenli Mehmed Efendi’den nasiplenmenin onun yaşantısını anlamaya çalışmak olduğunu kaydeden Bıyıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son devrin irfan öncüleri arasında büyük hizmetleri olan merhum Gönenli Mehmed Efendi’yi rahmetle yâd ediyoruz. İnfak denilince, Allah için vermek denilince akla ilk gelen isimlerden biridir Gönenli Mehmed Efendi. Bu çağın ‘İnfak kahramanı’ diyebileceğimiz merhumun hayatını okuduğumuzda ve kendisini yakından tanıyanları dinlediğimizde muhteşem hatıralarla, aklın almayacağı güzellikle bizi sarar.

Bu güzel insanı yeni nesillere anlatmak, hatırlatmak gibi bir görevimiz var. Gönenli Mehmed Efendi, Sultanahmet Camii’nin unutulmaz imamı, Kur’ân talebelerinin istisnasız hamisi, hanımların vaazından en çok feyiz aldıkları hocaefendisi ve katil koğuşlarından imamlar çıkaran bir mürşiddir. Binlerce talebe, yüzlerce hoca yetiştirmiştir. Devrinde hizmetiyle, devrinden sonra himmetiyle, İslâm ve Kur’ân safının ön sıralarında yer alanlardandır. Onun destansı hayatını toplumumuzun yakından bilmesi, tanıması gerekir. Bu vesileyle irfan öncüleri programımızı Gönenli Mehmed Efendi’ye ayırdık. Aziz ruhu şad olsun.”

 

Ümitsizliğe Paye Vermedi

Gönenli Mehmed Efendi’nin meselelere daima müspet yönüyle yaklaştığını anlatan Mustafa Özdamar, hatıralarını nakletti ve şunları kaydetti:

“Gönenli Mehmed Efendi Hazretleri, bilen biliyor ki açısı çok geniş, rahmet saçan bir zattı. Yaşayan Kur’an olmakla Kur’an’ı yaşamaya çalışmak arasında çok fark vardır. Şahsi kanaatim, yaşayan Kur’an özelliğine sahip bir insandı. Her şeye, uygun olması şartıyla olumlu bakardı. Ümitsizliğe katiyen yer vermezdi. ‘Oldu, olur, oluyor, olacak’ kelimeleriyle yaklaşırdı meseleye. İstanbul’un neredeyse bütün camilerini dolaşır, oraya cemaat taşır, garip kalmış camileri şenlendirirdi. Her halükârda herkese yardım ederdi.”

 

Hem Celal Hem de Cemal Sıfatı Vardı

Doğduğu günden başlayarak Gönenli Mehmed Efendi’nin hayatına dair kapsamlı bilgiler aktaran Recep Akakuş, himayesine alıp yetiştiği talebelerin yüzlerce gencin yetiştirmesine vesile olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

“1933 yılında o devrin devlet görevlisinin camiye ayakkabısı ve köpeğiyle girmeye kalkmasına engel olduğu için Konya’ya sürgüne gönderildi. 1937 yılına kadar kaldığı Konya’da, ‘İstanbullu Hafız’ olarak benimsendi ve sahiplenildi. Sonra Gönen’e dönmeyip İstanbul’a geldi ve yetiştirmek için seçtiği talebeleri himayesine aldı. Sırf Kur’an-ı Kerim dersi verebilmek ve için günde on’a yakın camiye gider ve görevini ifa ederdi.”

 

Tek Başına Mücadele Etti

Emrullah Hatipoğlu Gönenli Mehmed Efendi’nin talebe yetiştirme konusundaki titizliğine değindiği konuşmasından şunları söyledi:

“Sanki böyle bir şart varmış da o şartı yerine getiriyormuş gibi camileri dolaşır, talebe okuturdu. Öyle olurdu ki bunun için günde yedi-sekiz saatlik yolu göze alırdı. Âdeta İstanbul’da okuyacak talebenin sığınaydı. Daima Allah’a güvenir ve talebeye dağıttığı yardımlar kendisi hiçbir çaba sarf etmeden bir şekilde ona ulaşırdı. Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da kaynak gelirdi. ‘Nereden geliyor?’ diyenlere ‘Allah gönderiyor’ derdi. Bunun maddi dünyada anlaşılır bir tarafı yoktur. Samimiyetini keşfettiği talebeyi himayesine alırdı. Tek başına zamanın din düşmanlarına karşı mücadele etti. O günün şartlarına rağmen mücadelesini sürdüğü görüldükçe ve bugünden o mücadeleye bakınca değeri daha iyi anlaşılacaktır.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18


Etiketler TYB - İstanbul’da - Gönenli - Mehmed - Efendi - Konuşuldu -
FaceBook ta paylaş
25-03-2019 - 09:34
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
'Toplumun Değer Yargıları Yazarın Sınırını Belirler'
Mahmut Bıyıklı: Kudüs Ofisi!
Necip Fazıl Kısakürek Kabri Başında Anıldı
Necip Fazıl Kabri Başında Anılacak
Mahmut Bıyıklı: Kudüs'ün Ahı!
TYB İstanbul’da Salih Mirzabeyoğlu Anıldı
Ahmet Edip Başaran TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Genç Yazarlar Konuştu
Başaran TYB İstanbul’da Konuşacak
TYB İstanbul’da Roman ve Şiir Konuşulacak
TYB İstanbul’da Şiir Üstüne Söyleşildi
Bir Şehidin Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşulacak
TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
Recep Seyhan TYB İstanbul’da Hikâyeyi Anlattı
Mahmut Bıyıklı: Savunanlar ve Savrulanlar!
3. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali TYB İstanbul’da Gerçekleşti
Osmanlı-Libya İlişkileri TYB İstanbul’da Konuşulacak
Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali 12 Nisan’da Başlıyor
TYB İstanbul’da Ahmet Muhtar BüyükçınarKonuşuldu
Edebiyatçılar Okurlarıyla “Yakın Gelecek”te Buluştu
TYB İstanbul’dan Ahmet Muhtar Büyükçınar Programı
“Yakın Gelecek” On Beş Günde Bir TYB İstanbul’da
“Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz